Jak dlouho roste hříbek?

30.07.2012 00:00

Huby, houby, houbičky! Letní zábava mnohých Čechů je tu! Blesk vám bude přinášet každý den nějakou tu zajímavost ze světa hub. Začínáme tím nejdůležitějším: Jak dlouho vlastně roste hříbek?

Konečně rostou! V Čechách začínají houbařské žně, Moraváci paběrkují
Houby potřebují ke svému růstu vlhko a teplo, takže pokud se z lesů páří, je velmi pravděpodobné, že houby porostou. Ovšem ne hned druhý den! Musíme jim dát čas, aby mohly vůbec vyrůst. Blesk navíc udělal experiment a celých 24 hodin u jednoho z hříbků hlídkoval.
Jak dlouho roste houba, na to není žádná jasná dopověď. Záleží na jejím druhu, počasí a na spoustě dalších faktorů. „Houba potřebuje k růstu vlhko, teplo čili takové to zapařeno. Rčení, že když se kouří z lesů, tak porostou houby, rozhodně platí, ale ty houby musí mít také čas vyrůst. Například hříbek roste 10 dní,“ vysvětlil správce  mykologické rezervace NPP Luční Pavel Špinar.
Houba ale není rajče, abychom pouhým okem viděli, jak se zvětšuje. V prvních několika dnech totiž roste pod zemí a plodnice tu může dorůst i do váhy několika deka než vůbec prorazí na povrch. Lehce se tak může stát, že na místě, kde jste nic nenašli, za dva dny seberete krásný hříbek. Asi také proto mají lidé mylný dojem, že houby vyrostou hned jak zaprší, prostě jako z vody.
Extáze! To prožívá houbař, když najde v lese hřib smrkový. Majestátní houba se dokonce nazývá králem houbařské říše. Patří mezi bílé hříbky a má lahodnou chuť po oříškách. Je to »společenská houba«, roste nejčastěji do srpna do října a kolem sebe má většinou i několik bratříčků. Hřib smrkový může míž až 20 cm klobouk v průměru a když přežije nájezdy houbařů, vyroste až do hmotnosti 1 kila!