Kuriozní naleziště hřibů

28.07.2012 00:00

V roce 1961 vyrostly na zatravněném ostrůvku v centru obce Stachy první hřiby. Od té chvíle lidé v šumavské obci každému hřibu dávají cedulku s pořadovým číslem a datem, kdy se vyklubal. V současné době jsou lidé z obce na největší naleziště hřibů v centru obce náležitě pyšní.

Podle informací starosty Bořivoje Klímy první houby vyrostly poté, co z prostoru zmizela pumpa a na místo byla navezena nová zemina. „Kronika říká, že s novou půdou bylo přivezeno také podhoubí," upřesnil a dodal, že si lidé ve Staších vypráví také o tom, že bývalý pumpař byl prý vášnivým houbařem a okrajoval tam hříbky, které nasbíral v lese. „To přivezené podhoubí je ale podle mého názoru pravděpodobnější," míní Bořivoj Klíma.
Jako první rostly v centru hřiby smrkové. Ty už tam ale dnes turista nenajde, nahradil je koloděj. Na místě ale rostou také lišky. „A letos poprvé tu máme také praváky," upřesnil starosta s tím, že nedávno se počet hřibů zastavil na čísle 370. „Letos asi překonáme rekord z roku 1995, kdy jsme jich tu měli 379. Letos houby opravdu rostou, lidé chodí z lesů s plnými nůšemi," pochvaloval si.