Mravenci, kteří pěstují houby

23.05.2012 00:00

Miliony let vydržely svazky jednotlivých druhů tropických mravenců a linií hub, které si pěstují v hnízdech. Změna houby představuje v životě mravenců tak zásadní zvrat, že může odstartovat vývoj nového mravenčího druhu.

 
Tropičtí mravenci pěstují houbu na substrátu, který připravují z listů rostlin. Soužití označované také jako mutualismus je výhodné pro oba organismy. Mravenci mají zajištěný vydatný zdroj kvalitní potravy. O houbu je všestranně postaráno a těší se z optimálních podmínek pro růst a množení. Vědce zajímá, jak jsou podobné svazky pevné. Jsou si mravenci a houby věrní, nebo partnery střídají? 
 
Panamští mravenci Cyphomyrmex longiscapus a Cyphomyrmex muelleri žijí v těsném sousedství. Vchody do jejich hnízd často dělí jen pár centimetrů. Přesto si každý z nich pěstuje zcela jinou houbu. Mnohé nasvědčuje tomu, že se oba mravenčí druhy mají společného předka, který se v mnoha ohledech podobal mravenci Cyphomyrmex longiscapus a zřejmě si v hnízdech pěstoval i stejnou houbu. Co to vypovídá o věrnosti mezi mravenci a houbou?  
 
Tým amerických entomologů vedený Natashou Mehdiabadiovou z Marylandské univerzity prověřil mravence dvou dalších blízce příbuzných druhů panamských mravenců, konkrétně Cyphomyrmex wheeleri a Cyphomyrmex costatus. Zároveň prověřil i linie houby Leucocoprineae, které si tito mravenci pěstují a které patří do příbuzenstva u nás velmi populárních bedel.